How to overcome your critical inner voice?

Podczas sesji coachingowych, które prowadzę, często pojawia się problem samokrytyki.  Wewnętrzny krytyk. Wiecie o czym mówię?
To ten wewnętrzny głos mówiący: ‘jesteś kiepski’, ‘nie dasz rady’, ‘po raz kolejny Ci się nie udało’. To głos, który nas rani i blokuje. Wątpi w nas, kpi i szydzi. Powoduje, że tracimy wiarę w siebie, przestajemy próbować i nie podejmujemy dalszych kroków. Jego głos narzuca nam postępowanie (często automatyczne).
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Też go mam! Pojawia się on w najmniej oczekiwanych momentach: przed ważnym spotkaniem w pracy, przed zabraniem głosu przy większej grupie osób, nawet teraz, przed wrzuceniem tego posta. Ja już zaczęłam go uciszać i do tego samego zachęcam Ciebie!

Jak działa wewnętrzny krytyk?
- zabija kreatywność
- obniża samoocenę
- jest źródłem wstydu
- powstrzymuje nas przed próbami
- może prowadzić do depresji (!)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Skąd się bierze?
Z doświadczeń, z wychowania, z otoczenia w jakim dorastaliśmy.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Jak sobie z nim poradzić?

Kiedy krytyk wewnętrzny rozgości się w Twojej głowie i będzie powstrzymywał się przed realizacją swoich celów oraz pragnąć, skorzystaj z poniższych strategii. Przyglądnij się, zauważ, zapanuj.

1. Zacznij od świadomości. Zauważ sytuacje kiedy się pojawia, zastanów się jak na niego reagujesz.

2. Namierz go, posłuchaj. Odpowiedz sobie na pytanie: czyj to głos? Może słyszałeś go już kiedyś? Poznaj go by znaleźć na niego sposób. Pomyśl czy zdanie tej osoby nadal jest dla Ciebie istotne.

3. Skup się na faktach. Kiedy słyszysz w swojej głowie: „Nie poradzisz sobie”, „Nie sprostasz temu zadaniu”, zanim uwierzysz w te słowa, pomyśl jakie są fakty. Przytocz przykłady zadań, z którymi sobie świetnie poradziłeś, skup się na swoich mocnych stronach i sukcesach.

4. Przeanalizuj korzyści płynące ze słuchania go. Może przed czymś Cię chroni? Zastanów się jak inaczej zadbać o te potrzeby.

5. Zastanów się ile prawdy jest w jego słowach, zakwestionuj je. Bądź obiektywny.

6. Zbuduj dystans do tych słów, zrób z nich karykaturę - wyobraź sobie śmieszny głos, poeksperymentuj z tonem, zwolnij, przyspiesz. To daje naprawde dobre rezultaty i zmniejsza moc tych krytycznych słów. Eksperymentuj - ma być śmiesznie!

8. Zmień pytania jakie sobie zadajesz. Pozytywne pytania nakieruja Cię na dobre rozwiazania. ⠀⠀⠀

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Warto zawalczyć o wewnętrzny dialog! Życzę Ci powodzenia w oswajaniu wewnętrznego krytyka!
⠀⠀⠀⠀⠀
Monika Pawlowicz